top of page

spoušťový bod

neboli známý anglický výraz trigger point.

Vzniká při přetížení svalového vlákna a to třeba jen špatným sezením. Když k tomu dojde, udělá se na onom vlákně něco jako uzlík, který nepustí svalové vlákno zrelaxovat.

Tzn., že vlákno je pořád napjaté a tělo nás informuje bolestí. Nic lepšího si nemohlo vybrat.

Bolest většinou cítíme i na jiném místě, které souvisí s daný svalem. Projektuje se tak třeba do celé končetiny a může vzniknout dojem, že máme např. přiskřípnutý nerv.

Při bolesti tedy zapátrejte, jak k ní mohlo dojít a pokud se jedná o tupou či bodavou bolest ve svalech, mrkněte se na skvělé video ohledně spoušťových bodů.

Můžete se dále podívat na pěkné webovky The Trigger Point & Referred Pain Guide, kde najdete umístění trigger pointů s oblastmi přenesené bolesti.

Není nic lepšího než se dokázat sám ošetřit a porozumět tak i svému tělu.

Nalezený bod zmáčkněte (mačkejte s mírou) a pokud bolí, tak je to správný bod. Zmáčknutím se na dané místo zvýší přísun krve a tedy i živin a sval se začne regenerovat. Můžeme tlačit, přerušovaně zesilovat tlak či přejíždět místo palcem, dřevěnou hůlkou nebo míčkem. Ošetřujeme až do odznění bolesti ze stlačeného bodu (+/-1 min), opakujeme několikrát za den, až do uzdravení.

Při stlačení je dobré i aktivně zapojit daný sval, např. vnitřní rotací končetiny atd. Nezapomeňte, že pro jeden problém může být více spoušťových bodů, takže zkoušejte nebo si zajděte k fyzioterapeutovi či na masáž ;-)

Comments


bottom of page